Til innholdet

VANT DRONNING SONJA INTERNASJONALE MUSIKKONKURRANSE

Publisert: 19.08.2017



Tenoren Seungju Bahg fra Sør-Korea vant fredag kveld Dronning Sonja Internasjonale Musikkonkurranse med sine lyriske, klangfulle og vare tolkninger av Nemorinos arie «Una furtiva lagrima» fra Donizettis Kjærlighetsdrikken og Fausts arie «Salut! Demeure chaste et pure» fra Gounods Faust. På andre plass kom den italienske tenoren Giovanni Sebastiano Sala som sang fra Verdis Rigoletto og imponerte spesielt i Massenets Manon. Tredjepris, samt prisen for beste fremførelse av norsk musikk, gikk til den hviterussiske bassen Alexander Roslavets med arier fra Faust og Tsjaikovskijs Iolanta. Han utmerket seg med sterk scenetekke. Det var et svært jevnt nivå på sangerne, og de to andre finalistene, sopranen Ruslana Koval fra Ukraina og tenoren Peter Petrov fra Hviterussland, leverte også imponerende prestasjoner.

Førstepris er på €40.000, andre pris på €10.000 og tredje pris på €5000. I tillegg ble den norske barytonen og semifinalisten Christian Valle fra Trondheim tildelt Ingrid Bjoners Stipend på NOK 75.000.

Seungju Bagh var en verdig og populær vinner og – ikke minst – overrasket og glad. Hans inspirasjonskilder er hans egen far, som også er tenor, og Pavarotti. Etter tidligere musikkstudier i Sør-Korea, studerer han nå i Mannheim i Tyskland.

– Jeg vil gjerne dele mine drømmer og fremtidsplaner med alle deltakerne og juryen, og nå se hvilke muligheter jeg har til å utvikle meg som sanger. Det er en stor ære å synge i et så flott teater som Den Norske Opera og Ballett, sa han fornøyd etter seieren.

I tillegg til pengepremien vil han også få tilbud om engasjementer hos ledende norske musikkinstitusjoner. Gjennom semifinalen og finalen har dessuten internasjonale agenter, casting-ansvarlige og programsjefer fra orkestre og operahus vært til stede. Konkurransen arrangerer også prisvinnerkonserter i København og Moskva denne høsten, i samarbeid med DR Symfoniorkester og Bolsjoj Symfoniorkester.

Konkurranser i musikk er en krevende øvelse. Først og fremst for deltakerne som utsettes for et enormt press. Men også for juryen som i løpet av ti dager skulle redusere 37 deltakere til fem finalister. Det var en erfaren jury Birgitta Svendén ledet, blant andre med nytilsatt operasjef Annilese Miskimmon som et av medlemmene, og man har valgt bare å basere resultatene på separat stemmegiving fra juryens enkeltmedlemmer, og ikke på diskusjoner. Det har den fordel at ingen blir påvirket av hverandre, men det kan gi overraskende resultater, også for juryen ifølge Svendén.

Finalen ble sikkert og ledig ledet av NRKs Hans Olav Brenner, som maktet dobbeltkjøret mellom programledelse fra scene og på TV på en, spesielt for det tilstedeværende publikum, svært underholdende måte. Operaorkesteret var en stødig og velspillende akkompagnatør under ledelse av John Helmer Fiore, som var et tydelig populært gjensyn for publikum.

Hennes Majestet Dronningen omgitt av finalister og mottaker av Ingrid Bjoner-stipend.

Fotos: Marius Nyheim Kristoffersen.