MUSIKK FOR UTFORDRENDE TIDER – THE PSALMS EXPERIENCE
Det Norske Solistkor bringer det internasjonale storprosjektet The Psalms Experience til Norge, og viser at 3000 år gamle bibeltekster fremdeles er aktuelle for oss i dag.
«I dag har vi de samme himmelropende spørsmålene; hvorfor finner ikke noen en trygg havn, hvorfor må noen være på flukt, hvorfor dør mange unge. Tekstene minner oss på tidløsheten til menneskets følelsesliv. Hvem vet, kanskje stiller vi de samme spørsmålene 3000 år frem i tid,» sier dirigent Grete Pedersen.
Med The Psalms Experience gjør fire av verdens ledende kammerkor et dypdykk i de 150 tekstene i Salmenes bok, tonesatt av 150 komponister verden over. Målet er å vise at tekstene speiler dagens samfunn – fremdeles lever millioner av mennesker på flukt og verdensledere misbruker sin makt.
Prosjektet hadde verdenspremiere i Nederland, og besøkte prestisjefylte Lincoln Center i november i fjor. Lørdag 17. mars presenterer Det Norske Solistkor og dirigent Grete Pedersen utdrag fra The Psalms Experience med konsertene På flukt og På vei i Oslo i Margaretakyrkan.
Flere av tekstene ble skrevet av mennesker som selv var på flukt – i land som Syria, Irak og Iran, hvor samfunn fremdeles rives i filler. «Det er mye som er vanskelig med disse tekstene. Flere er voldelige, og inneholder ord man egentlig ikke vil ta i sin munn. Men det er like fullt en del av menneskeheten som må frem i lyset,» sier Pedersen.
I tillegg til Det Norske Solistkor, deltar britiske Tallis Scholars og The Choir of Trinity Wall Street fra New York.
Toppfoto: Det Norske Solistkor og Grete Pedersen. Foto Foppe Schut.



